OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Progrese – Inovace – Originalita , ale také Schizofrenie – Paranoia a Hysterie – jsou výrazy, jež se budou ještě dlouho pojit k počinu, do podvědomí se rychle deroucí dvojice italských maniaků, Ephel Duath. Jakkoli jsou chrámem black metalu zejména země severní Evropy v čele s norským metalovým rájem, příroda nadělí do vínku i tam, kde bychom toto černé umění hledali s velkou námahou. A přece se stalo! Přímo před našimi zraky nám středozemní stát nadělil duo veskrze romanticko-impresionistických černokněžníků, kteří dávají na frak i protřelým seskupením drsného severu. A že se skutečně velikáni černého kovu musí bát o svůj post na výsluní, o tom nás chtějí přesvědčit členové Ephel Duath – Davide (kytary, vokály + ostatní nástroje ) a Giuliano (kytary, vokály + ostatní nástroje) v kompozici, která v podstatě zahrnuje celou jejich dosavadní produkci – tedy téměř celé demo z roku 1998 s názvem „Opera“ a prvotinu tohoto spolku z roku 2000 – „Phormula“.
Opona se zvedá a vesmírné inferno prostoupí všechny vaše vnitřnosti v záchvatu nezlomné a gigantické destrukce interního klidu a míru. Prsty rychlostí světla přenášejí demoliční mozkové zkraty na struny a klávesy hudebních nástrojů v nekonečné sérii nápadů a celkové dílo vystupuje z impresionistického oparu, aby započalo revoluci ve vesmírném systému. Toto, dámy a pánové, je black metal budoucnosti! Tato opera temné lidské mysli, zhmotněna v mnohastopém záznamu, s Vámi pěkně zahýbe. Kdo totiž čeká syrový a hutný black, tak jak jej známe v převážné většině dnešních podob, ten se dočká nemilého jitra ve svěrací kazajce. Tato porce hudby je totiž mixem tolika různých tváří a enormní identity skladatelů, že by ve své podstatě mohla být mixem moderní hudby obecně.Dominantou jsou zcela nepochybně mistrně zvládnuté kytarové party a při poslechu vám je zcela jasné, že tito pánové neusnuli u prvních lekcí kytarové pentatoniky. Oba dva interpreti skvěle ovládají všechny struny a předhánějí se v prstokladových křečích. Jeden riff střídá druhý, tu ze soudku klasického metalu, tu zaslechnete velmi jemný jazzový náznak, onde zase hutný a těžký black metalový zásah. Na kytary se jako lstivý had nalepují klávesy, řádně promíchané s programovanými sekvencemi a prokrveny syntetizátory, jež jsou oblíbenou zbraní obou opálených Italů. Tu a tam vás ovine, jako podzimní vítr plný neklidu, pasáž symfonické partitury, jen a pouze dokreslující celkovou neotřesitelnost jednotlivých skladeb. Nepřeberné množství různých poloh, jak hudebních, tak i hlasových, se na vás vyřítí od první do poslední sekundy celé nahrávky. Těžko přirovnat celkový duch alba k něčemu, co už tady bylo. Nebudeme ale daleko od pravdy, když tento výtvor přirovnáme k poslednímu dílu ďábelského orchestru Emperor, případně k neskromným badatelům víceméně experimentální metalové hudby Solefald. Je to však pouze naznačení přibližného směru, neboť Ephel Duath jdou svými vlastními cestami, jež jsou v tomto případě vydlážděny skvostnými kompozicemi.
Teprve až v této fázi bych se rád zmínil o stopáži bicích, které jsem jaksi v předchozím textu záměrně opomněl. Programové sekce bicí artilerie místy snad popírají nepřekonatelnost rychlosti světla a povětšinou se drží black metalové linie.Co mi však řádně pocuchalo nervová vlákna jsou pasáže, jež jsem v této oblasti hudby ještě neslyšel – techno! Ano, čtete správně. Tato dvojice „šilenců“ se nebojí zajít až tak daleko, že se do své nadpozemské symfonie nebojí vmísit prvek, který stojí, v rámci hudebního dění, „na opačné straně barikády“. Jak se jim však podařilo zapojit tento experimentální kus do celistvosti tohoto nevšedního díla nechám na vašem vkusu a mínění a zmíním se pouze, že můj pocit je rozpačitý, neboť mi tento styl evokuje podivné mrazení kdesi hluboko v žaludku. Ale nutno říci, že právě toto je také součástí neskrývaného kreativního hudebního nadšení, jež nám řádně zamotá hlavy a začne působit jako ta nejsilnější návyková droga již od prvního poslechu a žádné odvykací kúry zabírat nebudou, to mi můžete věřit.
Dokonáno jest. Opona však nepadá. Již jen při letmém pohledu na mistrně zvládnutý cover a celkový art-design alba se začnete potit, třást a těžce dýchat a jediným „medikamentem“ ani nemůže být nic jiného než výborné dílo, životabudič a zároveň náladotvůrce – „Rephormula“. Konečný verdikt tedy zní : Bravo!!!
9 / 10
1. Embossed
2. The Greyness Grows Already Old
3. Danza
4. A Flickering Warmth
5. Myriad
6. Phormula
7. The Blow's Rhymer
8. Insomnia's Desert
9. Embossed (on the corpse) (remix)
10. Instinkt (remix)
11. Opera I (demo Opera)
12. Adulta Hieme:the Magnificence (demo Opera)
13. Falling… (demo Opera)
On Death And Cosmos (EP) (2012)
Through My Dog's Eyes (2009)
Pain Remixes The Known (2007)
Pain Necessary To Know (2005)
The Painter's Palette (2003)
Rephormula (2002)
Phormula (2000)
Opera (demo) (1998)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.